Akıllı Kampüs Temalı Fikir Atölyesi Girişimcileri Bir Araya Getirdi | Mühendislik Fakültesi | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Akıllı Kampüs Temalı Fikir Atölyesi Girişimcileri Bir Araya Getirdi

Akıllı Kampüs Temalı Fikir Atölyesi Girişimcileri Bir Araya Getirdi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında akıllı kampüs vizyonunu geliştirilmesi için girişimcileri “Ideathon: Fikir Atölyesi” ile bir araya getirdi. Etkinlik temasına uygun olarak takımlar halinde gerçekleşen fikir maratonu sonunda, başarılı projeler ödüllendirildi.

Çeşitli konularda gerçekleştirdiği “Hackathonlar” ile bölgede teknoloji odaklı girişimciliği harekete geçiren HKÜ, şimdi de “Akıllı Kampüs” temalı “Ideathon” ile öğrenci, akademisyen, KOBİ’ler ve diğer paydaşları bu alanda projeler üreterek ticarileştirmeyi amaçladığını belirtti.

Erken saatlerde başlayan başlayan Ideathon’un açılış konuşmalarını HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen ve HKÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler gerçekleştirdi. Edibe Sözen’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, Prof. Dr. Çağrı Güngör programa Skype ile bağlanarak akıllı şehircilik ve akıllı kampüs girişimlerinden bahsetti. Samsung AR-GE Direktörü Özcan Özay, Cisco Türküye Satış Müdürü Yalçın Yıldırım ve Turkcell Akıllı Eğitim Üretim Müdürü Ömer Özden ise dijital dönüşüm ve akıllı teknolojiler ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Panel sonunda tüm konuşmacılara plaket takdim edildi.

GİRİŞİMCİLER AKILLI KAMPÜS İÇİN FİKİR GELİŞTİRDİ

Programın öğleden sonraki oturumunda ise katılımcılar, akıllı kampüs hedefi kapsamında üniversitenin; Öğrenci-Yönetim-Akademisyen-Sanayi-Toplum gibi paydaşların yer aldığı tüm süreçlerini kolaylaştıracak ya da mevcut problemleri çözecek teknoloji tabanlı çözümler için fikir geliştirdi. Etkinlikte ekip olarak çalışmaya istekli, farklı yetenek ve becerilere sahip katılımcılar takımlar halinde çalışarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi Akıllı Kampus Projesinde uygulanabilecek;  yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, sanal / artırılmış gerçeklik, blockchain vb. yeni ve yükselen teknolojilerin de yer alabileceği projeler üretti.

BAŞARILI PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Akıllı Kampüs teması ile gruplar halinde çalışan girişimciler, yeni fikir ve projelerini jüriye sundu. Farklı şehirlerden katılımcısı olan Ideathon’da, ilk üçe giren başarılı projeler ödüllendirildi.

Ideathon’da ortaya çıkan proje önerilerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak HKÜ tarafından ilerleyen aşamalarda (eğitim, mentörlük, prototipleme vb.) farklı destek mekanizmalarının devreye alınabileceği belirtildi.